Hem » Blogg » HPA firar 15-årsjubileum för att hedra konstnärskap och innovation
Ram från Joker
"Joker" vinner enastående färggradering - Feature vid HPA Awards 2020

HPA firar 15-årsjubileum för att hedra konstnärskap och innovation


Varna mig

De 15: e årliga HPA-utmärkelserna ägde rum online den 19 november och firade femton år för att hedra briljant och omvandlande arbete av individer och företag som höjer ribban för berättande.

Utmärkelser delades ut till individer och team som arbetar i elva kreativa hantverkskategorier, med erkännande för enastående bidrag till färgklassificering, ljud, redigering och visuella effekter för reklam, episodiska och teaterfunktioner.

Vinnarna av de kreativa kategorierna för HPA Awards 2020 är:

 

Enastående färggradering - teatralsk funktion

 

VINNARE: “Joker”

Jill Bogdanowicz // Företag 3

 

“Ad Astra”

Gregory Fisher // Företag 3

 

“Gretel & Hansel”

Mitch Paulson // EFILM, företag 3

 

“Jojo Rabbit”

Tim Stipan // Företag 3

 

"Mulan"

Natasha Leonnet // EFILM, Company 3

 

Enastående färgklassificering - Episodisk eller icke-teatral funktion

 

VINNARE: "Watchmen - It's Summer and We Running Out of Ice"

Todd Bochner // Sim International

 

“Alienisten: Angel of Darkness - Last Exit to Brooklyn”

Juan Cabrera, Fran Lorite // LightBender

 

“Ändrat kol - betalning uppskjuten”

Bill Ferwerda // Deluxe Toronto, Company 3

 

“Catherine the Great - Episode 1”

Aidan Farrell // Farm Group

 

"Vinthund"

Bryan Smaller // Företag 3

 

 

Utmärkt färggradering - Kommersiell 

 

VINNARE: Ralph Lauren - “Deep Blue”

Tom Poole // Företag 3

 

BMW - “En spegel in i framtiden”

Sofie Borup // Företag 3

 

BMW - “Detta är alternativ 2”

Tom Poole // Företag 3

 

Dietkoks - "Drick vad din mamma gav dig"

Dave Hussey // Företag 3

 

NFL - “Nästa 100”

Stefan Sonnenfeld // Företag 3

 

 

Enastående redigering - Teaterfunktion

Sponsras av Blackmagic Design

 

VINNARE: "Parasit"

Jinmo Yang, ACE

 

“Ford mot Ferrari”

Michael McCusker, ACE; Andrew Buckland, ACE

 

“Jojo Rabbit”

Tom Eagles, ACE

 

"Joker"

Jeff Groth, ACE

 

“De två påvarna”

Fernando Stutz

 

 

Enastående redigering - Episodisk eller icke-teatral funktion (30 minuter och under)

Sponsras av Blackmagic Design

 

VINNARE: “Osäker - försöker med låg nyckel”

Nena Erb, ACE

 

“Osäker - Lowkey Happy”

Mark Sadlek

 

“Osäker - Lowkey Losin 'It”

Daysha Broadway, Lucky Justice Productions Inc.

 

"De rättfärdiga ädelstenarna - men de rättfärdiga kommer att se deras fall"

Craig Hayes

 

“Vad vi gör i skuggorna - uppståndelse”

Yana Gorskaya, ACE, Dane McMaster, FX Networks

 

 

Enastående redigering - Episodisk eller icke-teatral funktion (över 30 minuter)

Sponsras av Blackmagic Design

 

VINNARE: "Seven Worlds, One Planet: Asia"

Angela Maddick, BBC Studios Natural History Unit

 

"Fru. Amerika - Phyllis & Fred & Brenda & Marc ”

Emily Greene, FX-nätverk

 

“Seven Worlds, One Planet: Australia”

Nigel Buck, BBC Studios Natural History Unit

 

“Watchmen - It's Summer and We're Running Out of Ice”

David Eisenberg, HBO

 

“Watchmen - This Extraordinary Being”

Anna Hauger

 

 

Enastående ljud - teatralsk funktion

Sponsrad av DTS

 

VINNARE: "En amerikansk pickle"

Michael Babcock, Jeremy Pierson, Brandon Spencer, Jeff Sawyer, Dan Kenyon // Sony Bilder

 

“IT: kapitel två”

Bill R. Dean, Nancy Nugent, Michael Keller, Tim LeBlanc, Erick Ocampo, Randy Torres // Warner Bros.

 

"Joker"

Alan Robert Murray, Dean Zupancic, Tom Ozanich, Jason Ruder, Tod A. Maitland // Warner Bros.

 

“Les Misérables”

Jérôme Gonthier, Arnaud Lavaleix, Matthieu Autin, Marco Casanova // Srab Films

 

 

Enastående ljud - Episodisk eller icke-teatralsk funktion

Sponsrad av DTS

 

VINNARE: “Star Trek: Picard - Et in Arcadia Ego Part 2 ” 

Matthew E. Taylor, Todd Grace, Ed Carr, Tim Farrell, Sean Heissinger, Peter Devlin // Warner Bros.

 

“Alienisten: Darkness Angel - Beast of the Beast”

Matthew Skelding, Lindsey Alvarez, Ali Hawkins, Al Sirkett, Tom Jenkins

 

“Bort - negativ återkomst”

Jonathan Greasley, Darren King, Shaughnessy Hare, Dan Gamache, Jeffrey Dyal // King Soundworks

 

“Locke and Key - Välkommen till Matheson”

Chris Cooke, Eric Apps, JR Fountain, Dustin Harris // Deluxe Toronto, Company 3

 

“Seven Worlds, One Planet: Australia”

Graham Wild, Tim Owens // BBC Studios Natural History Unit

 

 

Enastående visuella effekter - teaterfunktion

Sponsrad av ZEISS

 

VINNARE: "The One and Only Ivan"

Nick Davis, Greg Fisher, Ben Aghdami, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez // Walt Disney Filmproduktion

 

“Aeronauts”

Louis Morin, Annie Godin, Christian Kaestner, Ara Khanikian // Amazon Studios

 

“IT: kapitel två”

Fabrice Vienne, Vincent Desjardins, Christopher Nix, Jonathan Fleming-Bock, Dawid Borkiewicz // Rodeo FX Inc.

 

"Mulan"

Sean Faden, Diana Giorgiutti, Anders Langlands, Seth Maury, Hubert Maston // Walt Disney Filmproduktion

 

"1917"

Guillaume Rocheron, Sona Pak, Greg Butler, Vijay Selvam, Richard Little // MPC

 

 

Enastående visuella effekter - avsnitt (under 13-avsnitt) eller icke-teatralsk funktion

Sponsrad av ZEISS

 

VINNARE: ”Lost in Space - Shipwrecked”

Aladino Debert, Suzanne Foster, Victor Grant, Paul Chapman, Frankie Stellato // Digital Domain

 

“His Dark Materials - The Fight to the Death”

Russell Dodgson, James Whitlam, Dan May, Danny Hargreaves, William Todd-Jones // Bad Wolf

 

“Lost in Space - Ninety-Seven”

Troy Davis, Niklas Jacobson, Jenn Taylor, David Anastacio, Rafael Solórzano // Legendary TV

 

“The Umbrella Academy - Right Back Where We Started”

Everett Burrell, Jeff Campbell, Phillip Hoffman, Neishaw Ali, Carrie Richardson // Spin VFX

 

“Paraplyakademin - Valhalla”

Everett Burrell, R. Christopher White, Libby Hazell, Aidan Martin, Paul Raeburn // Weta Digital

 

 

Enastående visuella effekter - avsnitt (över 13 avsnitt)

Sponsrad av ZEISS

 

VINNARE: “9-1-1 - Sink eller simma”

Jon Massey, Tony Pirzadeh, Bryant Reif, Brandon Criswell, David Rand // Fuse FX

 

“The Flash - Grodd Friended Me”

Armen V. Kevorkian, Joshua Spivack, Shirak Agresta, Christopher Grocock, Tanya Kevorkian // Encore VFX

 

“Grey's Anatomy - It's Raining Men”

Tim Carras, Andie Eikenberg, Bill Parker, Nick Chamberlain, Casi Blume // Barnstorm VFX

 

“NCIS: Naval Criminal Investigative Service - The Arizona”

Matt Von Brock, Javier Gallego, Carrie Smith, Erik O'Donnell, Del Depierro, Bob Minshall // Picture Shop, Ghost VFX

 

“Supergirl - Crisis on Infinite Earths: Part One”

Armen V. Kevorkian, Brian Reiss, Kris Cabrera, Fabian Jimenez, Alex Schade // Encore VFX

 

Som tidigare meddelats inkluderade specialutmärkelser vid galan HPA Engineering Excellence Award till EIZO för Prominence CG3146 31.1 HDR-skärm; Eluvio för Eluvio Content Fabric; Moxion för omedelbara; och Carl ZEISS SBE för ZEISS eXtended Data; och HPA Judges Award för kreativitet och innovation till global medborgare för En värld: Tillsammans hemma.

HPA Awards, som produceras av Homerun Entertainment, äger rum tack vare Diamond Title Sponsors generositet Blackmagic Design; Registrering Sponsor Bildbutik; Event sponsorer Avid, Dolby, DTS och ZEISS; och visa sponsorer Alex Theatre, Deluxe, Jump !, Keycode Media, MTI Film, Pixelogic Media, PostPro Media, Stephen Arnold Music, Vizrt Group och Wipster. Mer information om HPA Awards och HPA finns på www.hpaonline.com/.

 

 

 


Varna mig